Jak działa sauna?

Data dodania: 31.07.2017


Spędzając urlop w obiektach turystycznych możemy natrafić na wiele rodzajów atrakcji. Coraz częściej hotele i pensjonaty starają wprowadzać do swoich ofert różnego rodaju zabiegi, które będa pozytywnie wpływać na stan naszego zdrowia. Dlatego wyjaśniamy czym jest i jak działa sauna, jedna z najbardziej popularnych udogodniej hotelowych.

W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, czy dokładnie jest sauna. Potocznie określana jest mianem terapii dla ciała i duszy, ponieważ regularne z niej korzystanie zapewni nam nie tylko piękną skórę, ale także skutecznie zredukuje poziom stresu oraz codziennego zmęczenia. Technicznie mówiąc, sauna to pomieszczenie, w którym panuje wysoka temperatura i odpowiedni poziom wilgotności, zmienny w zależności od typu sauny.

Przykładowo w saunie fińskiej panuje temperatura miedzy 85 a 120°C oraz niska wilgotnosć o wysokości 10%. Tak wysoka temperatura uzyskiwana jest dzięki piecowi z rozgrzanymi kamieniami, których nie polewa się wodą, w pomieszczeniu wykonanym w całości z drewna. Przebywanie w saunie skutkuje rozgrzaniem skóry do około 42°C, a temperaturę całego ciała podnosi o jeden stopień. Wprowadzanie sięw taki stan wzmaga produkcję ciałek odpornościowych we krwi, które skutecznie zabijają wirusy i bakterie. Oznacza to, że jeśli odczuwamy objawy przeziębienia, przykładowo katar, po saunie wszystkie dolegliwości z pewnością miną. Bardzo ważnym elementem każdego seansu saunowego jest ochłodzenie organizmu bezpośrednio po zakończeniu zabiegu. Początkowo należy wyjść na świeże powietrze, a następnie zastosować przemiennie gorący i zimny prysznic. Prawidłowo przeprowadzona procedura poprawia ukrwienie, a także rozluźnia napięte mięśnie.

Nie należy jednak zapominać, że jeśli ciepimy na choroby serca lub niewydolność krażeniową, korzystanie z sauny jest absolutnie zabronione. Dlatego przed wyjazdem do ośrodka wyposażonego w saunę warto skonsultować się z lekarzem i wykluczyć wszelkie przewiskazania, powstrzymujące nas przed korzystaniem z wakacyjnych atrakcji. Dodatkowo, decydując się na używanie różnego rodzaju saun w obiektach turystycznych, takich jak Hotel nad Parsętą, mamy obowiązek zapoznać się z regulaminem korzystania z sauny i bezwzględnie się do niego stosować. Dzięki temu wakacyjny urlop spędzimy w sposób przyjemny, ale także bezpieczny.